Oksijen Tedavisinin Uygulandığı Hastalıklar

Bu tedavinin uygulandığı hastalıklar; Şeker hastalarının ayaklarındaki yaralar (Diyabetik Ayak Enfeksiyonları), iyileşmeyen yaralar, kemik iltihapları (Kronik Osteomiyelit), kemik ölümü (Avasküler Nekroz), yumuşak doku travmaları (Ezilme Yaralanmaları), yanık, beyin absesi, riskli deri ve doku yamaları (Riskli Greft ve Flepler), ani işitme kaybı, ani görme kaybı, damar tıkanıklığına bağlı yaralar, radyoterapi sonrası yaralar (Radyonekroz, Osteoradyonekroz), soba ve tüp gaz zehirlenmeleri (Karbonmonoksit zehirlenmesi), vurgun, hava gaz embolisi, yumuşak doku enfeksiyonları (Nekrotizan Fasiitis) sayılabilir. Bunların dışında, Multiple Skleroz, Otizm, Crohn hastalığı, Skleroderma gibi birçok hastalıkta da denenme ve araştırılma aşamasındadır.

Hiperbarik oksijen tedavisi, bir basınç odası içerisinde hastalığın nedeni ve hastanın durumuna bağlı olarak uygulanan yüksek basınçta fasılalı olarak oksijen solutulması şeklinde uygulanır.

Solutulan bu oksijen, kandaki çözünmüş oksijeni arttırır ve dokunun sadece kan ile değil, bu çözünmüş oksijen ile dokunun beslenmesini sağlar. Çözünmüş oksijen bağımsız olduğundan doku içinde daha uzak mesafeye rahatlıkla gider ve dokuda rahatlıkla kullanılır.

Bu da kan gitmeyen dokunun bile oksijen ile doyması ve oluşmuş olan yaranın iyileşmesini sağlamasına yarar. Yüksek oksijen, ödem gelişmiş olan dokunun ödemini de çözer ve dokunun daha kolaylıkla kana ve oksijene ulaşmasını sağlar.

Bunun dışında, vücudun mikroplarla mücadele kuvvetini arttırır ve kullanılan antibiyotiğin daha iyi etki göstermesi, mikroplara daha çok etki etmesi sağlanır. Vurgun gibi hastalıklarda oluşmuş olan hava habbeciğinin uygulanan basınç ile küçültülmesi, hatta ortadan kaldırılmasına yarar.

Vücut küçülmüş olan hava habbesini daha kolay temizler. Bazı zehirli maddelerin mesela soba tüp gaz zehirlenmelerinde olduğu gibi karbonmonoksitin, bağlandığı kan hücrelerinden ayrılmasını ve bu zehrin neden olduğu zararların tamirinde de hiperbarik oksijen önemlidir.

Doç. Dr. Mehmet Emin Elbüken

Tel: 0216 360 1360 - 0532 325 9898

Sualtı hekimliği ve hiperbarik tıp

OKSİPOL - HİPERBARİK OKSİJEN TEDAVİ MERKEZİ

Web Sitesi
Tüm Makaleleri
2 cevaplar

Cevapla

Makale hakkında düşüncelerinizi paylaşın
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir